Tradycyjne tkactwo w Szkocji w Knockando Woolmill
Knockando Woolmill to niezwykły nadal działający zabytek (wiejski młyn oraz zabudowy manufaktury tkackiej), który przetrwał i nadal aktywnie uczestniczy w procesie produkcji tkanin. Historia tego miejsca sięga XVIII wieku. A jego znaczenie dziedzictwa szkockiego tkactwa potwierdza wpis do kategorii A w 1995 roku. Głównie ze względu na niezwykłą kolekcję dziewiętnastowiecznych maszyn tekstylnych (będących nadal używanych).
Pierwsze wzmianki o Knockando Woolmill pochodzą z 1784 roku, kiedy to William i Anne Grant prowadzili “waulk mill”. Choć miejsce to działa nieprzerwanie jako młyn, budynki były systematycznie rozbudowywane. Najstarszym zachowanym obiektem jest Woolmill Cottage z około 1820 roku. Natomiast budowla młyna posiada rdzeń z połowy XIX wieku, rozbudowywana w późniejszych latach.
Młyn rozpoczął swoją działalność jako lokalne przedsięwzięcie, napędzając przetwarzanie wełny z lokalnych hodowli na dzianinowe włóczki lub tkaniny. Choć praktyka ta była kiedyś powszechna w Szkocji, Knockando obecnie jest jednym z jedynie dwóch ocalałych tego typu miejsc. Stopniowo młyn rozwijał własną produkcję komercyjną, zwłaszcza po wprowadzeniu nowych maszyn w połowie XIX wieku.
Knockando Woolmill Trust
Firma handlowa Knockando Woolmill działała pod nazwą A Smith & Son od 1860 do 1976 roku, kiedy ostatni członek rodziny, Duncan Stewart, przeszedł na emeryturę. W 2000 roku powstał Knockando Woolmill Trust, mający na celu przywrócenie i utrzymanie ciągłości operacyjnej tego miejsca.
W odpowiedzi na to wyzwanie, Knockando Woolmill Trust, we współpracy z Hugh Jonesem, opracował plan regeneracji tego zabytkowego i jakże istotnego miejsca dla tradycyjnego szkockiego tkactwa. Badania prowadzone przez Trust przyczyniły się do podniesienia statusu obiektu do kategorii A w 2003 roku. W kolejnym roku Knockando był finalistą w programie BBC “Restoration”, co zwiększyło świadomość projektu.
Knockando Woolmill został oficjalnie otwarty przez Księcia Karola, księcia Rothesay, w 2012 roku. W 2014 roku zdobył nagrodę RICS Scotland Project of the Year i Community Benefit, a także nagrody RIAS Historic Scotland Conservation & Climate Change i Tourism. Najważniejszym osiągnięciem było przyznanie mu w 2016 roku Europejskiej Nagrody Stowarzyszenia Europa Nostra w kategorii “Konserwacja”.
Odrodzenie i restauracja – Knockando Woolmill od 2000 roku
Po zakończeniu projektu, młyn powrócił do aktywnej produkcji tkanin oraz produktów z wełny. Jest to również miejsce, gdzie znajdziecie otwarte darmowe mini muzeum tkactwa, małą kawiarenką czy sklepik. Istnieje również możliwość umówienia się na zwiedzanie z przewodnikiem. Jest to idealne miejsce, gdzie możecie uczyć się historii przemysłu tekstylnego, oraz doświadczyć rzeczywistości działającego wełnianego młyna. Kompleksowa renowacja przywróciła do życia nie tylko zabytkowe maszyny ale również unikalną historię tego miejsca, sięgającą XVIII wieku.