Poznaj właściwości i zalety wełny merino! Dlaczego jest tak delikatna w dotyku?
Wełna merino cieszy się dużą popularnością wśród świadomych konsumentów, którzy chętnie sięgają po ubrania i dodatki wykonane z tego szlachetnego włókna. To doskonale bowiem chroni przed chłodem nawet w najmroźniejsze dni. Pozostaje też niezwykle przyjemne w dotyku. Zalety wełny merino są jednak znacznie szersze. W niniejszym artykule zostaną zaprezentowane jej właściwości.
Wełna merino – z czego wynikają liczne jej zalety?
Wełna merynos posiada wiele atutów, aby lepiej zrozumieć jej działanie, warto przyjrzeć się specyfice jej pochodzenia. Pozyskuje się ją z runa owiec, które pierwotnie żyły w Azji. Później zainteresowały one podróżników z Hiszpanii i Portugalii, którzy przywieźli je do Europy, skąd następnie zawędrowały do Nowej Zelandii. Owca merynos żyje w tamtejszych górach w ekstremalnych warunkach temperaturowych, lata bywają upalne, a zimy niezwykle mroźne. Aby przetrwać w tym niesprzyjającym środowisku, musiała się do niego dostosować, wykształcając odpowiednią sierść. Merynos posiada gęste runo, które składa się z pojedynczych włosków o niewielkiej grubości. Te jednak układają się w struktury charakterystyczne dla pajęczyny. Pomiędzy nimi gromadzi się powietrze umożliwiające akomodację do aktualnych warunków termicznych.
Dlaczego wełna merino jest delikatna dla skóry?
Wełna uchodzi za niezwykle ciepłą, dlatego rekomenduje się noszenie swetrów, płaszczy, czapek, szalików i rękawiczek wykonanych z jej naturalnych włókien. Nie każdy jednak jest w stanie znieść jej szorstkość. Osoby o wrażliwej skórze często skarżą się na jej podrażnienie. Nierzadko wystarczy jeden kontakt z szorstkim swetrem wełnianym, by zrazić się do tego rodzaju ubrań na wiele lat. Tymczasem warto zwrócić uwagę na właściwości konkretnych włókien. Wełna merino jest dużo delikatniejsza w dotyku od swojego tradycyjnego odpowiednika. To zasługa jej cienkich i elastycznych włókien, które dopasowują się do ludzkiego ciała. Dla porównania swetry wełniane, które wiele osób kojarzy z czasów dzieciństwa, mają znacznie grubsze włókna pozbawione elastyczności. Przypominają one niewielkie szpilki, które wbijają się w ciało, powodując podrażnienie skóry. Wełna merino jest pozbawiona tych niedogodności. Zdaniem wielu osób charakteryzuje się miękkością i delikatnością. Może być zatem noszona przy ciele.
Wełna merynos – przewiewna i odprowadzająca wilgoć z ciała
Zalety wełny merino są jednak znacznie szersze. Jej naturalne włókna przepuszczają powietrze, dzięki czemu ciało się nie przegrzewa. Jest to bardzo ważne w okresie jesienno-zimowym, gdy bardzo łatwo można się przeziębić, wychodząc spoconym na zewnątrz. Włókna z merynosa pozwalają też odprowadzić wilgoć ze skóry, w tym miejscu warto podkreślić, iż same nią nie nasiąkają. W rezultacie nie namnażają się bakterie rozkładające ludzki pot, a sweter, płaszcz czy szalik pozostają wolne od nieprzyjemnego zapachu. Tę właściwość wełny merynosa postanowili wykorzystać twórcy odzieży sportowej. Ubrania wykonane z merino nie nasiąkają potem i przykrym zapachem nawet po intensywnym treningu. Stosunkowo łatwo można je utrzymać w czystości.
Dlaczego wełna z merynosa jest plamoodporna?
Wełna merynos nie wykazuje też tendencji do elektryzowania się, dlatego można bez obaw przeciągnąć przez głowę sweter wykonany z jej włókien. Nie skutkuje to zepsuciem fryzury. Zalety wełny merino obejmują też właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze lanoliny, która powleka włókna z merynosa od zewnątrz. Ten naturalny związek o charakterze tłuszczowym zapobiega też namnażaniu roztoczy, które należą do alergenów. W związku z tym, iż lanolina posiada właściwości hydrofobowe, wełna merynos wykazuje plamoodporność. Zanim sok czy herbata wsiąkną w sweter, można podjąć stosowne działania.
Jak odświeżać ubrania z wełny merino?
Pranie ubrań wełnianych często nastręcza sporych trudności. Tę czynność należy wykonywać ręcznie w niskiej temperaturze i z użyciem delikatnych środków powierzchniowo czynnych. Trzeba zachować ogromną ostrożność, aby nie uszkodzić włókien w sposób mechaniczny i nie doprowadzić do ich rozciągnięcia. Ubrania wełniane należy suszyć na płasko. Ich skomplikowana pielęgnacja zniechęca wiele osób. Na szczęście wełna merino, podobnie jak inne wełny czy kaszmir, nie wymaga częstego prania. W celu pozbycia się z niej nieprzyjemnych zapachów, np. spalin, wystarczy ją wywietrzyć, wystawiając odzież na balkon. Warto prać ją wyłącznie okazjonalnie, aby służyła przez wiele lat.
Gdzie hoduje się merynosy?
Owca merynos dostarcza niezwykle wartościowych włókien do produkcji odzieży oraz zimowych akcesoriów takich jak czapka, szalik czy rękawiczki. Hoduje się ją nie tylko w Nowej Zelandii, Hiszpanii, Portugalii i Azji, ale też w Polsce. Merynos to owca, której znak rozpoznawczy stanowią mocno skręcone rogi. Sięgając po ubrania wykonane z jej runa, można liczyć na wiele zalet istotnych z punktu widzenia użytkowania produktu.