Dzień Świętego Patryka to jedno z najbarwniejszych i najbardziej rozpoznawalnych świąt na świecie. Obchodzone 17 marca, upamiętnia życie Świętego Patryka, patrona Irlandii, który, według tradycji, przyczynił się do szerzenia chrześcijaństwa w Irlandii.
Kiedy jest dzień Świętego Patryka?
Dzień Świętego Patryka przypada co roku na 17 marca, czyli rocznicę śmierci patrona, który zmarł w 461 roku. Obchodzony początkowo jako święto religijne, z biegiem lat stał się także okazją do świętowania irlandzkiej kultury i tradycji. W wielu krajach, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, Dzień Świętego Patryka zyskał ogromną popularność i charakter rozrywkowy.
Dzień Świętego Patryka – symbole
Święty Patryk i jego dziedzictwo są silnie związane z wieloma symbolami, które wciąż są obecne podczas obchodów tego dnia.
Koniczyna – jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Dnia Świętego Patryka jest koniczyna, Shamrock (irl. seamróg) – trójlistna koniczyna. Legenda mówi, że Patryk używał trójlistnej koniczyny, aby wyjaśnić Irlandczykom pojęcie Trójcy Świętej (Ojca, Syna i Ducha Świętego). Dziś shamrock jest symbolem Irlandii i towarzyszy obchodom Dnia Świętego Patryka na całym świecie.
Zielony kolor – tradycja noszenia zielonych ubrań na Dzień Świętego Patryka wywodzi się z irlandzkiego związku z kolorem zielonym. W czasach Irlandzkiej Rewolucji z 1798 roku, rewolucjoniści zaczęli nosić zielony, by odróżnić się od Brytyjczyków, którzy ubierali się na czerwono. Zielony stał się także kolorem, który symbolizuje Irlandię, jej zielone pola i krajobrazy, a także z koniczyną.
Krzyż celtycki – Krzyż Celtycki jest kolejnym ważnym symbolem związanym z Dniem Świętego Patryka. To połączenie krzyża chrześcijańskiego z okręgiem, który symbolizuje słońce – element czci wśród starożytnych Celtów. Ten krzyż jest symbolem fuzji wczesnego chrześcijaństwa z celtyckimi wierzeniami.
Dzień Świętego Patryka – ciekawostki
Dzień Świętego Patryka nie tylko przypomina o religijnym dziedzictwie Irlandii, ale także pełen jest ciekawostek i tradycji, które rozwijały się przez wieki.
Kiedy po raz pierwszy obchodzono Dzień Świętego Patryka? Pierwsza parada z okazji Dnia Świętego Patryka miała miejsce w 1601 roku w hiszpańskiej kolonii St. Augustine na Florydzie, chociaż to Amerykanie, zwłaszcza irlandzcy imigranci, rozpowszechnili tę tradycję na szerszą skalę. W Nowym Jorku parada odbyła się po raz pierwszy w 1762 roku i do dziś jest największą i najstarszą paradą na świecie.
Zielona rzeka w Chicago – w Chicago odbywa się jedna z najdziwniejszych tradycji związanych z Dniem Świętego Patryka. Co roku miasto barwi rzekę na zielono, co stało się charakterystycznym elementem obchodów. W 1962 roku pracownicy miejscy użyli specjalnego barwnika do ścieków, by zidentyfikować nielegalne zrzuty, i odkryli, że ten barwnik może być użyty do stworzenia efektu „zielonej rzeki”, który szybko zyskał popularność.
Legenda o żmijach
Jedną z najbardziej znanych legend związanych z Dniem Świętego Patryka jest o „wyrzuceniu żmij” z Irlandii. Według tradycji, Święty Patryk miał dokonać wielkiego cudu, w wyniku którego wszystkie żmije, czyli węże, opuściły wyspę. Legendy głoszą, że Patryk, za pomocą swojej modlitwy i mocy, wygonił te stworzenia z Irlandii, co miało symbolizować zwycięstwo chrześcijaństwa nad pogańskimi wierzeniami, które były obecne w Irlandii przed jego przybyciem.
Często mówi się, że Patryk wyrzucił żmije do morza, po czym już nigdy nie miały one powrócić na wyspę. Z tej opowieści wyłania się symboliczna walka między dobrem a złem, w której Patryk triumfuje nad złem reprezentowanym przez dzikie, niebezpieczne stworzenia. Warto jednak zauważyć, że w rzeczywistości Irlandia nigdy nie miała węży, ponieważ wyspa była zbyt zimna i izolowana, by te zwierzęta mogły się na niej rozwijać. Historia o wyrzuceniu żmij jest więc bardziej alegorią, symbolizującą pokonanie pogańskich wierzeń i wprowadzenie chrześcijaństwa do Irlandii.